Pamiętacie jeszcze jak rodzice mówili, żeby zostawić te gry i wziąć się w końcu za naukę, bo z strzelania w jakieś potworki pieniędzy nie będzie? Obecne czasy pokazują jak bardzo się mylili. Profesjonalni gracze zarabiają obecnie więcej niż zdecydowana większość osób na etacie. Co prawda, kariera gracza e-sportowego wymaga wielu wyrzeczeń i długich treningów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zacząć zarabiać na grach komputerowych siedząc przed własnym komputerem. Jak to zrobić? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Streaming internetowy – zarabianie na transmisji gier

Streaming staje się obecnie coraz bardziej popularny. Każdego dnia dziesiątki tysięcy graczy transmituje swoje dokonania w różnych grach, opowiadając o swoich reakcjach i doznaniach. Z pozoru może się to wydawać dziwne, że ktoś w ogóle chce to oglądać, ale podobne pytanie można sobie zadać myśląc o tym, co oferuje nam obecnie telewizja. 

Jak można na tym zarobić? Podczas oglądania rozgrywki, streamer ma prawo do nadawania reklam. Im więcej osób je zobaczy, tym większy zarobek dla autora. Nie jest to jednak jedyny sposób na zarobek – widzowie mogą wspierać swojego ulubionego streamera także za pomocą specjalnych datków zwanych donacjami i zakupie subskrypcji, które dają im dodatkowe możliwości, specjalne ikonki jednocześnie zasilając konto osoby transmitującej swoją rozgrywkę.

Zarabianie na własnych streamie nie jest trudne. Potrzebujemy jedynie dobrego połączenia internetowego i mocnego komputera, obowiązkowo wyposażonego w kamerę. Najlepsi streamerzy wyrobili sobie stałą bazę widzów nie ze względu na grę, w którą grają, ale właśnie przez swoja charyzmę i ekspresję w wyrażaniu emocji. 

Obecnie najlepszym serwisem do rozpoczęcia streamowania jest Twitch.tv. Coraz większą popularność jako platforma streamerska zdobywa również YouTube, o którym zaraz napiszemy nieco więcej.

Zarabianie na grach na YouTube

Wielu streamerów prowadzi również swoje kanały na YouTube. Duża część z nich ma ogromną widownię i potrafi zarobić na YouTube naprawdę duże pieniądze nagrywając poradniki i porady do popularnych gier, a także tworząc serie luźno związane z graniem jak np. programy, w których przeprowadza się wywiady z znanymi graczami e-sportowymi. 

Sprawdź:   Zarabianie na Facebooku i Instagramie – 3 sposoby

Niestety, żeby osiągnąć naprawdę dobre zarobki potrzebna jest duża i stała widownia. Twórcy filmów zarabiają na reklamach, a także za pomocą treści sponsorowanych, w których reklamuje się konkretne produkty, gry i sprzęt. Osoba, która zdobędzie duże zasięgi może liczyć na naprawdę ogromne zarobki

Cenne uwagi: Decydując się na streamowanie i nagrywanie filmów na Youtube, warto również założyć stronę fanowską na Facebooku i zaprzyjaźnić się z Instagramem. Pomoże nam to dostać się do większego grona widzów i zwiększy ilość możliwych sposobów na zarobek. Pojedyncze posty na popularnych instagramowych kontach z kilkunastoma tysiącami obserwujących są wyceniane nawet na kilkaset złotych.

Twórca artykułów i newsów o grach

Idealna praca dla ludzi, którzy lubią tworzyć treści. Wystarczy tylko stworzyć kilka atrakcyjnych recenzji i wysłać je do redakcji stron internetowych i blogów traktujących o grach. Jeśli nasz styl przypadnie komuś do gustu, możemy być pewni, że dostaniemy pracę redaktora. Największe strony zaoferują nam umowę o pracę lub umowę zlecenie, a autorzy mniejszych, ale poczytnych blogów i stron będą wynagradzać nas za pomocą sprzętu i darmowych kopii gier dostarczanych przez sponsorów i firmy współpracujące.

Oczywiście możemy założyć również swojego bloga i spróbować go spieniężyć. Prowadzenie własnej strony to znakomity pomysł na wybicie się w branży i zostanie zauważonym w gamingowym światku. Na blogu warto umieszczać wszelkiego rodzaju recenzje gier, testy sprzętu, a także wszelkiego rodzaju poradniki do popularnych obecnie gier. 

Tworzenie własnego bloga jest jednak bardzo czasochłonne i wymaga wiele pracy. Nie można się również ograniczać tylko do treści pisanych, gdyż w taki sposób dużo ciężej jest złapać początkowe zasięgi. Jeśli chcemy wybić się szybko, musimy połączyć pisanie z wspomnianymi wcześniej streamami i nagrywaniem na YouTube. 

Sprzedaż przedmiotów i kont w grze

Jeśli mamy dużo czasu możemy spróbować „sprzedać go” w postaci przedmiotów lub kont w grze. Sformułowanie to zostało celowo użyte, jako iż wiele gier zabrania handlowania rzeczami zdobytymi w trakcie czynienia progresu w grze. Dlatego też próbując pozbyć się przedmiotów, które udało nam się zdobyć w grze online, sprzedajemy tak naprawdę nasz czas, do którego dokładamy gratis przedmioty.

Sprawdź:   Zarabianie na testowaniu produktów

Najlepszymi grami do tego typu zarobkowania są oczywiście gry MMORPG, czyli Massive Multiplayer Online Role Playing Game takie jak np. World of Warcraft. Waluta w grze czy przedmioty z dobrymi statystykami sprzedają się na pniu i jeśli tylko poświęcimy na to trochę czasu to możemy wyjść z tego z naprawdę ładnymi pieniędzmi. Należy tylko pamiętać, że rozgrywka ukierunkowana na zdobywanie konkretnych przedmiotów wiąże się z wielokrotnym przechodzeniem tych samych fragmentów gry, przez co bardzo łatwo o znużenie i znudzenie się grami. 

Bycie profesjonalnym graczem – pojedynki i turnieje

Pojedynki na prawdziwe pieniądze to jedna z lepszych metod na zarobek. Musimy być jednak naprawdę dobrzy w daną grę, gdyż bardzo łatwo stracić. Przeciwników do gry znajdziemy m.in. w serwisie worldgaming.com. Zanim zdecydujemy się na grę o duże kwoty warto potrenować ze słabszymi przeciwnikami i na tej podstawie ocenić swoje umiejętności. Grać możemy właściwie we wszystkie tytuły, które oferują nam możliwość rywalizacji.

Osoby, które chcą zarabiać na grach komputerowych powinny zainteresować się przede wszystkim karciankami takimi jak Hearthstone czy Magic: The Gathering. Gry te posiadają bardzo dużą popularność, co przekłada się na liczne turnieje, bez potrzeby opłacania wpisowego. Nie potrzebujemy także innych graczy do założenia teamu, gdyż karcianki oferują nam pojedynki 1v1. 

Quizy i gry mobilne

Bardzo popularne są obecnie szybkie quizy, które dostępne są w postaci aplikacji mobilnych na telefony komórkowe. Jest to jeden z szybszych i prostszych sposobów na zarabianie, ale nie zdobędziemy w ten sposób zbyt wiele pieniędzy.

Tradycyjna praca w branży związanej z grami

Każdy z nas wyobraża sobie zapewne, że bycie testerem gier lub ich twórcą to doskonała zabawa. Wbrew pozorom nie jest to jednak takie proste i przyjemne, a granie staje się wtedy męcząca pracą, a nie przyjemnością, a nie o to ma w tym przecież chodzić. Jeśli jednak jesteśmy zdecydowani na tego typu karierę, musimy liczyć się z potrzebą zrobienia kilku drogich kursów i szukaniu pracy na stronach wydawców gier. 


  9 Komentarzy do wpisu "Zarabianie na grach internetowych – 5 pomysłów"

  • Rafał

   Grać w gry lubią chyba wszyscy, młodzi i starzy, dlatego jest to tak popularna rozrywka. Tam gdzie dużo użytkowników, tam i miejsce na zarobek, jest wiele sposobów, takich jak streamowanie gier, pisanie poradników, blogów. Sprzedaż udogodnień w grze też jest bardzo dobrym zarobkiem, ale do tego trzeba być już bardzo dobrym.

  • gamer12

   zeby się wybić w jakiejś grze trzeba na prawdę dużo czasu poświęcić i rozegrać wiele meczy lub partii, nie każdy też ma predyspozycję do tego, by być najlepszym, a tylko tacy mogą liczyć na solidną kasę

  • Wojtek

   Jest bardzo wielu graczy, którzy są w stanie kupić od nas jakieś przedmioty czy nawet całe konta w grze za prawdziwe pieniądze. Mój brat był jednym z najlepszych graczy na serwerze w MMO RPG i dostawał od jednego bogatego gościa po kilka stów za różne rzeczy.

  • Janss

   Zastanawia mnie ile można zarobić na streamowaniu gier. Wie ktoś ile zarabiają najlepsi w tej branży, ale nie tylko, bo ciekaw jestem ile zarabiają Ci mniej znani gamerzy.

   • krycha

    Oglądnij sobie przykładowego streama na yt jakiegoś znanego gamera. Zobacz, że w ciągu kilku godzin z samych donateów potrafią zgarnąć kilka tysi. Myślę że to bardzo oplącalne zajęcie, a tylko grasz w gierkę, czyli robisz to co lubisz, ale musisz być na prawdę dobry!

  • Julia

   Granie w gry to też zawód? Serio?

   • Jack

    Granie w gry na najwyższym światowym poziomie jak najbardziej. Już nawet w tv można zobaczyć transmisję z turniejów różnych gier.

   • Cris

    Jak najbradziej, nawet w TV pokazują jakieś turnieje z lola. Nie ma co się dziwić, mnóstwo młodych osób się tym interesuje, więc jeśli coś jest popularne to cały rynek się rozwija i stąd coraz więcej osób gra zawodowo.

   • Mati

    A czemu nie, bardzo dużo osób Lini grać w gry komputerowe, więc takie mistrzostwa j turnieje są bardzo popularne. Coraz częściej zdarza się też, że gracze mają sponsorów, którzy dają im normalne pensje za promowanie firm.

Odpowiedz

Twój email nie będzie opublikowany.